PLASTOVÉ OKNÁ

 

Stále viacej ľudí v poslednej dobe vsádza na plastové okná a nahradzuje nimi staré drevené okná. Určite ste už počuli, že plastové okná oproti dreveným oknám sú takmer bez údržbové. Je to pravda. Nie je potreba ich natierať a ani inak sa o ne starať, stačí len raz do roka premazať ich obvodové kovanie a skontrolovať kanáliky.

 

Čo sa týka životnosti, je veľmi ťažké presne odhadnúť ako dlho vám plastové okná vydržia, ale nie náhodou sa vraví, že plastové okná človek kupuje raz za život. Životnosť síce záleží na veľa faktoroch (napr. na kvalite konštrukcie, na prostredí, kde sú nainštalované, na šetrnosti z akou s nimi zaobchádzate atď..), avšak skúsenosti z celého sveta ukazujú, že plastové okná bez podstatných zmien svojich vlastnosti vydržia viac ako 50 rokov.

 

Vlastnosti plastových okien

Aj keď sa vám môže zdať počiatočná investícia do kompletnej výmeny okien v dome ako vysoká, ručíme vám za to, že sa vám vložené peniaze skoro vrátia. A to vďaka vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam plastových okien. Naše prepočty ukazujú, že vďaka úspore energie sa vám plastové okná vyplatia už po desiatich rokoch od ich zakúpenia.

 

  • prechod tepla celým oknom
  • prechod tepla rámami okna
  • teploty na povrchu okna
  • parametre dištančného rámika medzi sklami
  • prechod svetla cez zasklenie
  • sposob tesnenia funkčnej špáry (medzi rámom a krídlom)
  • parametre odolnosti proti zatekaniu
 

Prechod tepla celým oknom

Hodnota prechodu tepla celým oknom Uw [W/m2K] udáva, koľko tepelnej energie uniká oknom s veľkosťou 1m2 pri teplotnom rozdiele 1K (zodpovedá 1°C). Čím nižšia je táto hodnota, tým viac okno tepelne izoluje. Tento parameter je jediný porovnateľný a ponúka technické porovnanie okien v oblasti tepelnej izolácie. Štandard je Uw ≤ 1,2 [W/m2K]

 

Prechod tepla rámami okna

Hodnota prechodu tepla rámami okna Uf [W/m2K] udáva, koľko tepelnej energie uniká rámami (rám a krídlo) okien pri ploche rámov 1m2 pri teplotnom rozdiele 1K (zodpovedá 1°C). Samostatne táto hodnota nemá vypovedajúcu schopnosť o vlastnostiach celého okna (nie je v nej zohľadnený vplyv zasklenia a dištančného rámika v skle). Čím nižšia je táto hodnota, tým vyššia je odolnosť proti kondenzácii vodnej pary (rosenie) na povrchu týchto profilov. Tento parameter vypovedá o dosahovaných teplotách na povrchu rámov. Súčasný štandard je Uf =1,0 [W/m2K]. Význam tohto parametra je daný predovšetkým možnosťou v budúcnosti vymeniť jednotku zasklenia za výkonnejšiu – bez toho aby ste museli meniť celé okno aj s rámami. Počas posledných 10 rokov sa zvýšila výkonnosť tepelnej izolácie izolačných skiel 6x! Únik tepla zasklením tak klesol o 83 %. Z tohto dôvodu odporúčame orientovať sa na systémy s väčšou stavebnou hĺbkou (viac ako 80mm), aby bolo možné vložiť výkonné izolačné trojsklá.

 

Teploty na povrchu okna

Teploty na povrchu okna slúžia na posúdenie, či za normových podmienok dôjde ku zrážaniu (kondenzácii) vodnej pary na povrchu okna alebo nie. Stanovenie teploty sa robí buď výpočtom dvojrozmerného teplotného poľa alebo meraním v skúšobni. Bezpečnejšie výsledky poskytuje jednoznačne výpočet. Tieto výpočty sú robené len odborníkmi na tepelnú techniku. Kondenzácia na povrchu okna stanovená normou "STN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov".

 

Parametre distančného rámika medzi sklami

Hodnota ψ [W/mK] udáva množstvo tepelnej energie, ktorá uniká vplyvom rámika na okrajoch skla, ku ktorému sú prilepené dve sklá tvoriace dvojsklo. Čím nižšia hodnota, tým lepšie. Pre už vytrácajúci sa hliníkový dištančný rámik je táto hodnota ψ=0,077[W/mK], pre moderné plastové rámiky až ψ=0,034 [W/mK] - teda viac ako 50% rozdiel! Tento parameter má zásadný dopad na teplotu povrchu skla v oblasti dištančného rámika. Ovplyvňuje, či na skle v oblasti rozhrania sklo-zasklievacia lišta bude dochádzať ku zrážaniu vodnej pary. Je to jednoznačne parameter kvality okna. Izolačná medzera medzi sklami je vyplnená buď suchým vzduchom alebo vzácnym plynom (najčastejšie sa používa argón), ktorý má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti.

 

Prechod svetla / slnečnej energie cez zasklenie

"g" je koeficient priepustnosti celkovej energie slnečného žiarenia udávaný v %. Skladá sa z priamej transmisie energie a sekundárneho výdaja tepla smerom dovnútra, ktorý vzniká vstrebaním slnečných lúčov na presklenej ploche. Čím väčšia je hodnota koeficientu g, tým väčší je pasívny solárny zisk  a viacej svetla preniká do interiéru.

 

Spôsob tesnenia funkčnej špáry

Existujú 2 spôsoby utesnenia špáry medzi rámom a krídlom:

  1. Systém s dorazovým tesnením.
  2. Systém so stredovým tesnením.

Systém dorazového tesnenia nájdete len na plastových oknách. Je jednoduchší a lacnejší. Okná z ostatných materiálov (drevo, hliník) používajú výhradne systém stredového tesnenia. Rozdiel v tepelnej izolácii plastových rámov (Uf – viď. vyššie) je pri rovnakej šírke a konštrukcii profilov obvykle 0,1[W/m2K] v prospech stredového tesnenia, čo zodpovedá cca. 10 %. Stredové tesnenie zároveň znižuje hluk o 1dB. Všeobecne sú systémy so stredovým tesnením vždy vo všetkých parametroch výrazne výkonnejšie ako systémy s tesnením dorazovým!

 

Parametre odolnosti proti zatekaniu

Ako rozpoznáte schopnosť okna odolávať súčasnému pôsobeniu vetra a dažďa, odolnosť proti prieniku dažďovej vody do vnútra budovy pri danej sile vetra, množstve dažďa a času namáhania? Táto schopnosť je obvykle označovaná kódmi 7A, 8A, 9A a ďalej písmenom E a číslicou napr. E1050. Čím vyšší kód, tým vyššia odolnosť. Kód 9A označuje okna umiestnené v nechránenej pozícii odolávajúce dažďu a tlaku vetru 600Pa. Toto je hodnota, ktorú spĺňajú systémy s dorazovým tesnením. Ich hranica odolnosti končí na úrovni 900Pa (E900). U najlepších stredových systémov sú dosahované hodnoty E1500 - teda výrazne lepšie! Za bežných poveternostných podmienok ide o nedôležitý parameter - počas víchrice kalibru Kyril je to však rozdiel medzi vyplaveným objektom a suchým objektom.